Tegemised

HIIUMAA VAEGKUULJATE ÜHINGU 2023 AASTA TEGEMISED

KUULMISUURINGUD KÄINA KOOLIS

Kahel päeval 2 ja 3 novembril teostas Ühing kuulmisuuringuid 8 ja 9 klassi õpilastele ja kooli personalile. Kokku testimisi 37. Taas hea meel tõdeda, et õpilaste seas polnud ühtegi kuulmislanguse juhtumit. Noorte küsimused olid asjalikud ja silmis ohoo efekt päris märgatav kui nad said aru miks kuulmislangus on oluline teema ja miks tähtis end hoida liigse müra eest.

 

KUULMISUURINGUD HIIUMAA KOOLIDES

….said eile 12.10.2023 alguse Lauka Põhikoolist Kokku testimisi oli 23. Väga positiivne oli see, et õpilaste seas ei olnud mitte ühtegi kuulmislangust. Igati tore, rahulik, asine päev. Loodan, et jagatud teave andis noortele veidi teadmist juurde kuidas end hoida ja kaitsta üleliigse müra eest.

 

KUULMISBUSS HIIUMAAL

30.septembril ja 01.oktoobril külastas taas meid Kuulmisbuss. Natuke arvudest. Kui eelmine aasta külastas Kuulmisbussi 2 päeval kokku 55 huvilist (Kärdlas 34 ja Käinas 21), siis tänavuse aasta numbrid on kosunud – kokku 70 (Kärdlas 44 ja Käinas 26). Oli igati vahva üritus ja rõõm oli näha, et lapsevanemad tulid koos lastega kuulmisuuringule ja nõustamisele. Heameel oli ohtrate tänusõnade ja rõõmsate eest nägude üle.

Tänud neile kes aitasid igati kaasa sündmuse toimumise eest – Hiiumaa Vallavalitsus, Recado Media OÜ, Hiiu Leht, MammaMia, Hiiumaa Toidupank, Padu Hotell.

 

Ilmavalgust nägi Eesti Noored Vaegkuuljad ehk siis NoVa. Valiti sinna 5 liikmeline juhatus: Laura ja Hanna Tartust, Elvina ja Herki Tallinnast ja MEIE HIIUMAA Sigrid Leigri.

Liituda saab siit: https://vaegkuuljad.ee/nova/

E-mail: nooredvaegkuuljad@gmail.com

FB leht: https://www.facebook.com/nooredvaegkuuljad

Instagram: https://www.instagram.com/nooredvaegkuuljad

22.05 estasime Hiiumaa Vallavalitsusele “Hiiumaa Puuetege Inimeste huvikaitse voor2023” raames kaks projekti. Esimeses projektis nägime ette Hiiumaa kaheksas koolis lõpuklassidele audiomeetrilist kuulmisuuringu korraldamist ja ühe palgalise töötaja määramise. Teise projektiga nägime ette Eest Vaegkuuljate Liidu Kuulmisbussi tellimist kaheks päevaks Hiiumaale; esimene päev Kärdlas ja teine päev Käinas.

Eile, ehk siis 17.mail sai kuulmisteste tehtud Käina Huvi-ja Kultuurikeskuses. Käinas külastas meid 17 huvilist ja tagasiside oli igati positiivne. Hiiumaa Vaegkuuljate Ühingu poolt ja EVL abil tegime Hiiumaale tiiru peale. Algas see Emmaste Põhikoolis 18.aprillil ja lõppes eile Käinas. Kokku käis selle aja jooksul 5 Noortekeskuses ja ühes koolis Palade Põhikoolis, 109 julget huvilist kes said teada, mis on need kõige vaiksemad helid mida nad kuulevad. Enamuse jaoks oli teema uudne ning mis peamine – aduti, et kuulmislangus on salakaval ja oleks igati arukas end hoida.

Eile ehk siis 16.05.2023 teostas Hiiumaa Vaegkuuljate Ühing Palade koolis kuulmisuuringu ja nõustamise. Suured tänud koolile kes organiseeris testimisele soovijaid nii, et 7 tunniks jutti jagus huvilisi. Tuli päris palju väga häid ja õigeid küsimusi. Ja hea on tõdeda, et noored on asjalikud ja teadlikud oma kuulmise hoidmise eest.

28.aprillil jõudis Hiiumaa Vaegkuuljate Ühing (HVÜ) Kõrgessaare Vabaaja keskusse noortele külla. Kuulmistesti soovijaid kokku oli 17. Õpilasi 15 ja 2 täiskasvanut. Kõik olid põnevil uudishimust. Kuna Noortekeskus asus Raamatukoguga ühes majas siis sai testitud ka raamatukogu töötaja. Suured tänud noortele uudishimu eest, Kertule kes aitas uudishimulike kokku koguda ja vaiksemad olema ja Kõrgessaare Raamatukogule.

18.aprill toimus Emmaste koolis Südamepäev kus esindatud oli ka Hiiumaa Vaegkuuljate Ühing. Need kel tahtmist ja huvi oli, said testida oma kuulmist. Ja uudishimulike jagus.
Täna 24. aprill tegi Hiiumaa Vaegkuuljate Ühing kuulmistestimise Kärdla Noortekeskuses kus iga huviline sai testida oma kuulmise kõige nõrgemaid helisid.
Igatpidi vahvad üritused. Ja rõõm tõdeda, et Hiiumaa noortel kuulmisega probleeme pole ja noored ise ka asjalised ja vahvad.

2.aprill Elame OÜ ja Hiiumaa Vaegkuuljate Ühing annavad teada, et laupäevased vastuvõttud kuuldeaparaatide tarvikute hooldusel, patareide müük, esmane kuulmisuuring (audiogramm) on taas töös. Et teenus sujuks, paluks eelnevatel tööpäevadel eelnevalt teada anda mis kellast keegi sooviks tulla. E-post: info@elame.ee või telefonil 5554 0899

25.03.2023 Hiiumaa Vaegkuuljate Ühingu (MTÜ) koosolek toimus Kärdla Sotsiaalkeskuses (Tuuru majas) Koosoleku PROTOKOLL Dokumentide lingi all.
Koosolek oli igati asjalik ja hubane koosistumine kus arutletud sai nii päevakorralisi teemasid kui ka filosoofilisi arutelusid millede algatajaks ikka Tõnu Otsason.
Hiiumaa poolt soovisime toetust infovoldikute (mis lihtsas vormingus kirjeldaks vaegkuulmise olemust), abi oma ühingule Hiiumaise kodulehe valmistamisel ning ka toetust Hiiumaa Noortekeskuste külastamisel kuulmisuuringute tegemisel ja nõustamisel.

HIIUMAA VAEGKUULJATE ÜHINGU 2022 AASTA TEGEMISED

10.detsember Meie „Puuetega inimeste huvikaitse 2022 Hiiumaa toetusvooru“ teine hiidlasest kandidaat keda Hiiumaa Vaegkuuljate Ühing toetas kuulmisabivahendite soetamisel, tegi lõpliku otsuse millised kuuldeaparaadid talle paremini sobivad. Prooviperiood kestis 2 nädalat. Finantskohustused said Kuuldekeskuse ees realiseeritud HVÜ poolt. Tore, et noor inimene leidis üles helid mis tal kaduma olid läinud.

Kuulmisbuss käis ja läks ning kõik muutus helgeks ja valgeks!
Nii see oli. 17-l Kärdlas ja 18-l Käinas. Numbritest rääkides siis Kärdlas külastas Kuulmisbussi 34 hiidlast ning Käinas 21. Igatpidi vahva ja asjalik ettevõtmine sai tehtud. Ja seda tänu:
Hiiumaa Vallavalitsusele tänu kellele üritus üldse toimuda sai; Recado Meedia ja Hiiu Lehele kes selle ürituse teavet hiidlasteni toimetas; Padu Hotellile kes Kuulmisbussi meeskonda majutas ja toitlustas; Kärdla Kultuurimajale kes andis meile täieliku voli oma majas mürgeldada; Hiiumaa Toidupangale kes lahkesti lubas oma ruume Käinas kasutada; Rannu Pubile kes kogu meeskonnal kõhud korralikult ja maitsvalt täis söötis.
Kuulmisbussi tegusad töömesilased Ene, Gerda ja Viljar olid hämmingus hiidlaste üle – keegi ei kiru valitsust ega kehva suusailma üle. Kõik 55 olid muhedad ja asjalikud huvilised.
Hiiumaa Vaegkuuljate Ühingust tänusõnad Pillele keda jagus kõikjale; Reedale kes pidas järge ning pani kirja iga külastaja. Järgmisel korral Kuulmisbussi Jaanipäevaks igaks juhuks ei kutsu – pärast jälle maa valge.

30.oktoober Hiiumaa Vaegkuuljate Ühingul on teata rõõmus uudis – Kuulmisbuss tuleb ikkagi Hiiumaale 2 päevaks. Paika on pandud, et 17.november Kärdlas ja 18.november Käinas.
Koheselt asume reklaamide tellimise ja ülespanekuga Hiiumaa eri paigus. Lepingute allkirjastamine 25.oktoober.

16.oktoober valmis HVÜ oma Facebooki konto – Hiiumaa Vaegkuuljate Ühing | Facebook Siia hakame nüüdsest postitama uudiseid ja sündmusi tehtust.

31.märts edastasime kõigile viiele Hiiumaa Osavallale tegevus toetuse saamiseks mille tulemiks kahjuks 0€.