Meist

Hiiumaa Vaegkuuljate Ühingu (HVÜ) tegevuse taas-aktiviseerimise idee tuli Eesti Vaegkuuljate Liidu poolt kui Kuulmisbuss käis oma ringsõidul Hiiumaal, Kärdla Kultuurimajas 11.09.2021. aastal. 

Oleme heategevuslik, mittetulunduslik ühing. Saame tegutseda ainult liikmemaksude, toetuste, annetuste ning projektirahastuse toel. Peamisteks tegevusteks on elanikele kuulmislanguse kontrolli tegemine kohapeal ning kontrolltulemuste esmane analüüs/kuulmisnõustamine. Soovi korral aitame leida Teie jaoks sobiva kuulmiskeskuse ja spetsialisti vastuvõtuaja. 

Nagu eelpool mainitud teeme audiomeetrilist sõeluuringut tuvastamaks võimalikku kuulmiskadu. Lühidalt selgitan siin kiirelt, mis see tähendab. Kui me arvame, et meil on filigraanne kuulmine, siis tegelikult me ei saa tõeselt väita, millist heli me kuuleme, kust tuleb heli. Me ei taha tunnistada endale, et me ei kuule 100 protsendiliselt meid ümbritsevaid helisid.

Mis on tulnud välja või saab liigitada järgmine eluline näide „tuleb tuttav ette“. Mina ei kuule hästi madalaid helisid, panen televiisori/raadio kõvemini, mis aga häirib minu lähedast, kes ütleb, et kurt olen, samas ei kuule tema kõrgeid helisid, kui palusin tal häire signaal kinni panna kuna see hakkas juba pikapeale närvidele käima. Tuli ilmsiks, et teineteise mittemõistmine ja nagin peres tekkis mitte kuulmisest- seega kuulmislangusest. Mõni inimene ei kuule selja taga oleva inimese pöördumist, alles kui keegi õlast haarab ja kõrval on pöördub otse kuuled teda, saamata aru, et kuulmise/helide amplituud/diapasoon on piiratud.

Teades kui palju propageeritakse kõrvaklappide kasutust- kui see on müra tõkestamiseks siis teadlik inimene oskab oma kuulmise tervist hoida ja säilitada. Mina, kes ma kasutan kõrvaklappe, et teisi mitte häirida- kuulan muusikat- ja mitte vaikselt- olen igapäevaselt müra sees, kas oma igapäevast tööd tehes või inimeste keskel, kel on üle keskmise hääletämbrid siis mina, kes ma tegelikult ei tea oma kuulmistervist peaksin seda aeg-ajalt kontrollima. Mul on hea meel, et Hiiumaal on selleks võimalus loodud, võtan kindlasti ka oma tuttavad/sugulased  kaasa kuulmislangust kontrollima, kui minule mandrilt külla tulevad.

Teretulnud on kõik, nii uued kui endised liikmeid, kuuljad kui ka kuulmislangusega kimpus olevad huvilised. Hea tahe ja positiivne suhtumine on elujõulisuse edasiviiv tunnus.